Vishay/Dale RCWE0612R536FKEA
RCWE0612R536FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R536FKEA
Brief Description
RES SMD 0.536 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R536FKEA.pdf
Availability of RCWE0612R536FKEA
QUANTITY
RCWE0612R536FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R536FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R536FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R536FKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R536FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R536FKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R536FKEA
BRAID TIN COPPER FLAT 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 459K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 195MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf