Vishay/Dale RCWE0612R604FKEA
RCWE0612R604FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R604FKEA
Brief Description
RES SMD 0.604 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R604FKEA.pdf
Availability of RCWE0612R604FKEA
QUANTITY
RCWE0612R604FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R604FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R604FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R604FKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R604FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R604FKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R604FKEA
IC CPLD 64MC 20NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 25.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PWR PLUG OD 4.4-5.3MM datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 16HXQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf