Vishay/Dale RCWE0612R681FKEA
RCWE0612R681FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R681FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.681 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R681FKEA.pdf
Availability of RCWE0612R681FKEA
QUANTITY
RCWE0612R681FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R681FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R681FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R681FKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R681FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R681FKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R681FKEA
JUMPER-H9992TR/1853VI/H9992TR12" datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 46POS FREE HANG datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 10pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS THRU HOLE SKT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A datasheet.pdf