Vishay/Dale RCWE0612R715FKEA
RCWE0612R715FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R715FKEA
Brief Description
RES SMD 0.715 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R715FKEA.pdf
Availability of RCWE0612R715FKEA
QUANTITY
RCWE0612R715FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R715FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R715FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R715FKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R715FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R715FKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R715FKEA
FIXED IND 4.7MH 48MA 64.8 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS SINGLE BLACK datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 60VDC/60A 90-140VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SMT HOLDER 16MM CELL datasheet.pdf