Vishay/Dale RCWE0612R750JKEA
RCWE0612R750JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R750JKEA
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R750JKEA.pdf
Availability of RCWE0612R750JKEA
QUANTITY
RCWE0612R750JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R750JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R750JKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R750JKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R750JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R750JKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R750JKEA
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 17W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CHIPCAP2 SIP DGTL 2% 3.3V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf