Vishay/Dale RCWE0805R220FKEA
RCWE0805R220FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0805R220FKEA
Brief Description
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RCWE0805R220FKEA.pdf
Availability of RCWE0805R220FKEA
QUANTITY
RCWE0805R220FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0805R220FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0805R220FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0805R220FKEA
Related LinksRCWE0805, RCWE0805R220FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0805R220FKEA Details Description
Related parts for RCWE0805R220FKEA
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA datasheet.pdf
CABLE TIE STD HS BLACK 17.5" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH DIP ROCKER 6POS BLACK T/H datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3573 25UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf