Vishay/Dale RCWE1020R383FKEA
RCWE1020R383FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R383FKEA
Brief Description
RES SMD 0.383 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R383FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R383FKEA
QUANTITY
RCWE1020R383FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R383FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R383FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R383FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R383FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R383FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R383FKEA
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% SR20 datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 24POS datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC 2TX/SSBX-SM1310 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 15A SPM55 datasheet.pdf