Vishay/Dale RCWE1020R475FKEA
RCWE1020R475FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R475FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.475 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R475FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R475FKEA
QUANTITY
RCWE1020R475FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R475FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R475FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R475FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R475FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R475FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R475FKEA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
KIT MEDIUM WALL MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21.2VC DO13 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf