Vishay/Dale RCWE1020R590FKEA
RCWE1020R590FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R590FKEA
Brief Description
RES SMD 0.59 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R590FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R590FKEA
QUANTITY
RCWE1020R590FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R590FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R590FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R590FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R590FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R590FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R590FKEA
CONN HEADER .100 SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING .355" 4:1 BLK datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN RECP datasheet.pdf
820UF 450V 40X60MM 85C 5000H datasheet.pdf