Vishay/Dale RCWE1020R604FKEA
RCWE1020R604FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R604FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.604 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R604FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R604FKEA
QUANTITY
RCWE1020R604FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R604FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R604FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R604FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R604FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R604FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R604FKEA
REGULATOR 2A 6.5V TAB MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC COMP QUAD SGL SUPP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
MICRO FIT CPI PRESS-IN TOOL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC DDR2 512M 333MHZ 60BGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-262AA datasheet.pdf