Vishay/Dale RCWE1020R931FKEA
RCWE1020R931FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R931FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.931 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R931FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R931FKEA
QUANTITY
RCWE1020R931FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R931FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R931FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.931
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R931FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R931FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R931FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R931FKEA
RES SMD 73.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 56K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf