Vishay/Dale RCWE1210R360FKEA
RCWE1210R360FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1210R360FKEA
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 1% 1W 1210
Datasheet Download
RCWE1210R360FKEA.pdf
Availability of RCWE1210R360FKEA
QUANTITY
RCWE1210R360FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1210R360FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1210R360FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1210R360FKEA
Related LinksRCWE1210, RCWE1210R360FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1210R360FKEA Details Description
Related parts for RCWE1210R360FKEA
RES SMD 487K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER ARM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V RED datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf