| Internal Part Number | EIS-XBP24-Z7PIT-001J | |
| Other Related Documents | XBee™ Family Chart XBee Migration Guide | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | General ISM/SRD > 1GHZ | |
| Protocol | - | |
| Modulation | DSSS | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 250kbps | |
| Power - Output | 10dBm | |
| Sensitivity | -102dBm | |
| Serial Interfaces | UART | |
| Antenna Type | Integrated, Trace | |
| Memory Size | - | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.4 V | |
| Current - Receiving | 45mA | |
| Current - Transmitting | 170mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | Module | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | XBP24-Z7PIT-001J | |
| Related Links | XBP24-Z7, XBP24-Z7PIT-001J Datasheet, Digi International Distributor | |
 | CTX20-2 | INDUCT ARRAY 2 COIL 20.73UH SMD | datasheet.pdf | |
 | 357-022-521-104 | CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO | datasheet.pdf | |