Vishay/Dale RCWE1210R470FKEA
RCWE1210R470FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1210R470FKEA
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 1% 1W 1210
Datasheet Download
RCWE1210R470FKEA.pdf
Availability of RCWE1210R470FKEA
QUANTITY
RCWE1210R470FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1210R470FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1210R470FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1210R470FKEA
Related LinksRCWE1210, RCWE1210R470FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1210R470FKEA Details Description
Related parts for RCWE1210R470FKEA
CAP CER 2.2UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP6668 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
TVPS00RF-17-35SA W/ PC CON datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 150PF 300V 2% NP0 1210 datasheet.pdf