Vishay/Dale RCWL0402R390JTEA
RCWL0402R390JTEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R390JTEA
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R390JTEA.pdf
Availability of RCWL0402R390JTEA
QUANTITY
RCWL0402R390JTEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R390JTEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R390JTEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R390JTEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R390JTEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R390JTEA Details Description
Related parts for RCWL0402R390JTEA
CABLE CLAMP NATURAL 5/8X1/2"DIA datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LENS CLEAR EMF 18X18MM datasheet.pdf
WIRELESS ACCESS POINT 802.11 B/G datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.254A 78 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 18POS datasheet.pdf