Vishay/Dale RCWL0402R510JQEA
RCWL0402R510JQEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R510JQEA
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R510JQEA.pdf
Availability of RCWL0402R510JQEA
QUANTITY
RCWL0402R510JQEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R510JQEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R510JQEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R510JQEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R510JQEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R510JQEA Details Description
Related parts for RCWL0402R510JQEA
FIXED IND 6.8UH 245MA 2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER EMI 33PF RADIAL datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER 24SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W SMB datasheet.pdf