Vishay/Dale RCWL0402R560JQEA
RCWL0402R560JQEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R560JQEA
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R560JQEA.pdf
Availability of RCWL0402R560JQEA
QUANTITY
RCWL0402R560JQEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R560JQEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R560JQEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R560JQEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R560JQEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R560JQEA Details Description
Related parts for RCWL0402R560JQEA
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO220 datasheet.pdf