Vishay/Dale RCWL0402R750JQEA
RCWL0402R750JQEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R750JQEA
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R750JQEA.pdf
Availability of RCWL0402R750JQEA
QUANTITY
RCWL0402R750JQEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R750JQEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R750JQEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R750JQEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R750JQEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R750JQEA Details Description
Related parts for RCWL0402R750JQEA
DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8HSOP datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 16PS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 44POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf