Vishay/Dale RCWL0603R120JQEA
RCWL0603R120JQEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0603R120JQEA
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RCWL0603R120JQEA.pdf
Availability of RCWL0603R120JQEA
QUANTITY
RCWL0603R120JQEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0603R120JQEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0603R120JQEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0603R120JQEA
Related LinksRCWL0603, RCWL0603R120JQEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0603R120JQEA Details Description
Related parts for RCWL0603R120JQEA
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 1K 8-SOIC datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 70-MIL PKG datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M10 5V MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf