Vishay/Dale RCWL1206R360JMEA
RCWL1206R360JMEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1206R360JMEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RCWL1206R360JMEA.pdf
Availability of RCWL1206R360JMEA
QUANTITY
RCWL1206R360JMEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1206R360JMEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1206R360JMEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1206R360JMEA
Related LinksRCWL1206, RCWL1206R360JMEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1206R360JMEA Details Description
Related parts for RCWL1206R360JMEA
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL28006 datasheet.pdf
LI2000 THERM TAPE 150X150X0.15MM datasheet.pdf
RES 0.156 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
IC REG CONV BUCK 5A 28LGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf