Vishay/Dale RCWL1218R120JNEA
RCWL1218R120JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1218R120JNEA
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 5% 1W 1218
Datasheet Download
RCWL1218R120JNEA.pdf
Availability of RCWL1218R120JNEA
QUANTITY
RCWL1218R120JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1218R120JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1218R120JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1218R120JNEA
Related LinksRCWL1218, RCWL1218R120JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1218R120JNEA Details Description
Related parts for RCWL1218R120JNEA
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT-89-3 datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TMDXEPK470 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf