TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine RD16A20-31-P6-00
RD16A20-31-P6-00 picture photo
Mfg. Part Number
RD16A20-31-P6-00
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
RD/HF CONNECTORS
Datasheet Download
RD16A20-31-P6-00.pdf
Availability of RD16A20-31-P6-00
QUANTITY
RD16A20-31-P6-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RD16A20-31-P6-00
Internal Part NumberEIS-RD16A20-31-P6-00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RD16A20-31-P6-00
RD16A20-31-P6-00 Details Description
Related parts for RD16A20-31-P6-00
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 5" datasheet.pdf
RES 590 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PK 3.6V 5000 MAH NICAD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.5A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MARKER STRIP FLAT WHITE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf