Hirose Electric Co Ltd RDAD-15PE1/M2.6(55)
RDAD-15PE1/M2.6(55) picture photo
Mfg. Part Number
RDAD-15PE1/M2.6(55)
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
RDAD-15PE1/M2.6(55).pdf
Availability of RDAD-15PE1/M2.6(55)
QUANTITY
RDAD-15PE1/M2.6(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of RDAD-15PE1/M2.6(55)
Internal Part NumberEIS-RDAD-15PE1/M2.6(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesRD*D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M2.6)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating350V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDAD-15PE1/M2.6(55)
Related LinksRDAD-15PE, RDAD-15PE1/M2.6(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RDAD-15PE1/M2.6(55) Details Description
Related parts for RDAD-15PE1/M2.6(55)
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 360KA datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 8A 400V GBU datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf