XP Power RDC40110S15
RDC40110S15 picture photo
Mfg. Part Number
RDC40110S15
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Datasheet Download
RDC40110S15.pdf
Availability of RDC40110S15
QUANTITY
RDC40110S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDC40110S15
Internal Part NumberEIS-RDC40110S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRailway DC/DC Converters
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRDC40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)176V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.65A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.42" H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDC40110S15
Related LinksRDC40, RDC40110S15 Datasheet, XP Power Distributor
RDC40110S15 Details Description
Related parts for RDC40110S15
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BATTERY PK 7.2V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH UNIT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
DIE RD 11/16 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf