Murata Electronics North America RDE5C1H150J0K1H03B
RDE5C1H150J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H150J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H150J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H150J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H150J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H150J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H150J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H150J0K1H03B
Related LinksRDE5C1H15, RDE5C1H150J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H150J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H150J0K1H03B
VARISTOR 11V 40A 0805 datasheet.pdf
RES 5.0K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DATAMATE L-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
COMBO 7W2 M PCB STR G 50O TIN datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf