Murata Electronics North America RDE5C1H153J1K1H03B
RDE5C1H153J1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H153J1K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H153J1K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H153J1K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H153J1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H153J1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H153J1K1H03B
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H153J1K1H03B
Related LinksRDE5C1H15, RDE5C1H153J1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H153J1K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H153J1K1H03B
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP STORAGE 16SO datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5HVSOF datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
0.47UF 450V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf