Murata Electronics North America RDE5C1H183J1K1H03B
RDE5C1H183J1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H183J1K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H183J1K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H183J1K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H183J1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H183J1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H183J1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H183J1K1H03B
Related LinksRDE5C1H18, RDE5C1H183J1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H183J1K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H183J1K1H03B
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 2A FASTON datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
LED AMBER 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.15A 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf