Murata Electronics North America RDE5C1H472J1M1H03A
RDE5C1H472J1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H472J1M1H03A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H472J1M1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H472J1M1H03A
QUANTITY
RDE5C1H472J1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H472J1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H472J1M1H03A
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H472J1M1H03A
Related LinksRDE5C1H47, RDE5C1H472J1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H472J1M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H472J1M1H03A
CAP TANT 330UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 14-SOIC datasheet.pdf
RES 232 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf