Murata Electronics North America RDE5C1H562J1S1H03A
RDE5C1H562J1S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H562J1S1H03A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H562J1S1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H562J1S1H03A
QUANTITY
RDE5C1H562J1S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H562J1S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H562J1S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H562J1S1H03A
Related LinksRDE5C1H56, RDE5C1H562J1S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H562J1S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H562J1S1H03A
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
IC RXRX 1MB 2.4GHZ SHOCK 24QFN datasheet.pdf
PLUG INLINE 8PIN CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 62PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf