Murata Electronics North America RDE5C1H7R0D0S1H03A
RDE5C1H7R0D0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H7R0D0S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H7R0D0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H7R0D0S1H03A
QUANTITY
RDE5C1H7R0D0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H7R0D0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H7R0D0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H7R0D0S1H03A
Related LinksRDE5C1H7R, RDE5C1H7R0D0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H7R0D0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H7R0D0S1H03A
IC DIFF LINE DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TAPE EMBOSS ALUM .5"X16' 10/RL datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9.9VC SC74 datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 15PSI datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf