Murata Electronics North America RDE5C2A101J0K1H03B
RDE5C2A101J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A101J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A101J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A101J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A101J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A101J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A101J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A101J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A10, RDE5C2A101J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A101J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A101J0K1H03B
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W PMDS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf