Murata Electronics North America RDE5C2A222J1M1H03A
RDE5C2A222J1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A222J1M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A222J1M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A222J1M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A222J1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A222J1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A222J1M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A222J1M1H03A
Related LinksRDE5C2A22, RDE5C2A222J1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A222J1M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A222J1M1H03A
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR 6A STD FILTER 1PL QC PNL datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR PLATINUM RTD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
9POS F R/A 370 CLIP 4-40 1300PF datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf