Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT45R3
RMCF0603FT45R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT45R3
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT45R3.pdf
Availability of RMCF0603FT45R3
QUANTITY
RMCF0603FT45R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT45R3
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT45R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT45R3
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT45R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT45R3 Details Description
Related parts for RMCF0603FT45R3
RES SMD 750K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
HG2310LCD HEATGUN PROG W/BLK BOX datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 4POS ZE datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL NEST datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf