Murata Electronics North America RDE5C2A222J1P1H03B
RDE5C2A222J1P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A222J1P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A222J1P1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A222J1P1H03B
QUANTITY
RDE5C2A222J1P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A222J1P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A222J1P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A222J1P1H03B
Related LinksRDE5C2A22, RDE5C2A222J1P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A222J1P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A222J1P1H03B
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS STR T/H 5V datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS PNL MNT SKT datasheet.pdf