Murata Electronics North America RDE5C2A272J1S1H03A
RDE5C2A272J1S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A272J1S1H03A
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A272J1S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A272J1S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A272J1S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A272J1S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A272J1S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A272J1S1H03A
Related LinksRDE5C2A27, RDE5C2A272J1S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A272J1S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A272J1S1H03A
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
FUSE BLOK CARTRIDGE 600V 16A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7S 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
LABEL KEYHOLE RAISED datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PROM SER 1MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf