Murata Electronics North America RDE5C2A2R0C0S1H03A
RDE5C2A2R0C0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A2R0C0S1H03A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A2R0C0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A2R0C0S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A2R0C0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A2R0C0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A2R0C0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A2R0C0S1H03A
Related LinksRDE5C2A2R, RDE5C2A2R0C0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A2R0C0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A2R0C0S1H03A
CAP CER 820PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.35A 90 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf