Murata Electronics North America RDE5C2A390J0S1H03A
RDE5C2A390J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A390J0S1H03A
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A390J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A390J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A390J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A390J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A390J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A390J0S1H03A
Related LinksRDE5C2A39, RDE5C2A390J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A390J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A390J0S1H03A
RES 39 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BCL-4038 UNPLTD BATTERY CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT datasheet.pdf