Murata Electronics North America RDE5C2A561J0K1H03B
RDE5C2A561J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A561J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A561J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A561J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A561J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A561J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A561J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A561J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A56, RDE5C2A561J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A561J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A561J0K1H03B
CONN IC DIP SOCKET 32POS TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM SMA FEM datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf