Murata Electronics North America RDE5C2A821J0K1H03B
RDE5C2A821J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A821J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A821J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A821J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A821J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A821J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A821J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A821J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A82, RDE5C2A821J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A821J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A821J0K1H03B
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
ESD WRIST BAND BLUE/WHITE datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 15SAU 9CKT datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf