Murata Electronics North America RDEC71E225K1P1H03B
RDEC71E225K1P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC71E225K1P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC71E225K1P1H03B.pdf
Availability of RDEC71E225K1P1H03B
QUANTITY
RDEC71E225K1P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC71E225K1P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDEC71E225K1P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC71E225K1P1H03B
Related LinksRDEC71E22, RDEC71E225K1P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC71E225K1P1H03B Details Description
Related parts for RDEC71E225K1P1H03B
IC OPAMP JFET 10MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf