Murata Electronics North America RDEC72A225K3M1H03A
RDEC72A225K3M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A225K3M1H03A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A225K3M1H03A.pdf
Availability of RDEC72A225K3M1H03A
QUANTITY
RDEC72A225K3M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A225K3M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDEC72A225K3M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A225K3M1H03A
Related LinksRDEC72A22, RDEC72A225K3M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A225K3M1H03A Details Description
Related parts for RDEC72A225K3M1H03A
SOCKET,MIN-SPR B-N SN-AU SER-2 datasheet.pdf
IC COMPARITOR LOW VOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf
500 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
F39-EJ0920-D datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 700VDC DRAWING T7 datasheet.pdf