Murata Electronics North America RDEC72A475MWK1C03B
RDEC72A475MWK1C03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC72A475MWK1C03B
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC72A475MWK1C03B.pdf
Availability of RDEC72A475MWK1C03B
QUANTITY
RDEC72A475MWK1C03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC72A475MWK1C03B
Internal Part NumberEIS-RDEC72A475MWK1C03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC72A475MWK1C03B
Related LinksRDEC72A47, RDEC72A475MWK1C03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC72A475MWK1C03B Details Description
Related parts for RDEC72A475MWK1C03B
TRANS 2NPN 160V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf