Murata Electronics North America RDED72W105MUE1C13A
RDED72W105MUE1C13A picture photo
Mfg. Part Number
RDED72W105MUE1C13A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 450V X7T RADIAL
Datasheet Download
RDED72W105MUE1C13A.pdf
Availability of RDED72W105MUE1C13A
QUANTITY
RDED72W105MUE1C13A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDED72W105MUE1C13A
Internal Part NumberEIS-RDED72W105MUE1C13A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.303" L x 0.177" W (7.70mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDED72W105MUE1C13A
Related LinksRDED72W10, RDED72W105MUE1C13A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDED72W105MUE1C13A Details Description
Related parts for RDED72W105MUE1C13A
JUMPER-H2730TR/C2016V/H2730TR 6" datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-3/8X14-5/8X1 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION SGL 4.2V 10-DFN datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 7W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf