Murata Electronics North America RDER71H103K0K1H03B
RDER71H103K0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H103K0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H103K0K1H03B.pdf
Availability of RDER71H103K0K1H03B
QUANTITY
RDER71H103K0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H103K0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H103K0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H103K0K1H03B
Related LinksRDER71H10, RDER71H103K0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H103K0K1H03B Details Description
Related parts for RDER71H103K0K1H03B
CHASSIS FOR CHAMPION 11.25X8.06" datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 61MA 38 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 94MA 5.31 OHM TH datasheet.pdf
CONTACT CRIMP datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf