Pericom Semiconductor Corp. FN2500166
FN2500166 picture photo
Mfg. Part Number
FN2500166
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 25.001MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2500166.pdf
Availability of FN2500166
QUANTITY
FN2500166 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2500166
Internal Part NumberEIS-FN2500166
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency25.001MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2500166
Related LinksFN25, FN2500166 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2500166 Details Description
Related parts for FN2500166
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 499 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 220V datasheet.pdf
OPERATING HEAD FOR LSXC STD TEMP datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
POT 5K OHM 8W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf