Murata Electronics North America RDER71H154K1K1H03B
RDER71H154K1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H154K1K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H154K1K1H03B.pdf
Availability of RDER71H154K1K1H03B
QUANTITY
RDER71H154K1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H154K1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H154K1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H154K1K1H03B
Related LinksRDER71H15, RDER71H154K1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H154K1K1H03B Details Description
Related parts for RDER71H154K1K1H03B
CONVERTER DC/DC 5V 60W OUT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 5% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN SOCKET F4 .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO34 datasheet.pdf
BLT 5.08/02/180LH SN BK datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf