Murata Electronics North America RDER71H225K2K1H03B
RDER71H225K2K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H225K2K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H225K2K1H03B.pdf
Availability of RDER71H225K2K1H03B
QUANTITY
RDER71H225K2K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H225K2K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H225K2K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H225K2K1H03B
Related LinksRDER71H22, RDER71H225K2K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H225K2K1H03B Details Description
Related parts for RDER71H225K2K1H03B
FIXED IND 12UH 1.9A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 23MM datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO M12 datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf