Murata Electronics North America RDER72A105K2S1H03A
RDER72A105K2S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A105K2S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A105K2S1H03A.pdf
Availability of RDER72A105K2S1H03A
QUANTITY
RDER72A105K2S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A105K2S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDER72A105K2S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A105K2S1H03A
Related LinksRDER72A10, RDER72A105K2S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A105K2S1H03A Details Description
Related parts for RDER72A105K2S1H03A
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LCD MODULE 40X4 CHARACTER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 21POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 20LCCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 481K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
100UF 385V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf