Murata Electronics North America RDER72A473K1S1H03A
RDER72A473K1S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A473K1S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A473K1S1H03A.pdf
Availability of RDER72A473K1S1H03A
QUANTITY
RDER72A473K1S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A473K1S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDER72A473K1S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A473K1S1H03A
Related LinksRDER72A47, RDER72A473K1S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A473K1S1H03A Details Description
Related parts for RDER72A473K1S1H03A
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD. RT/TERM 3A datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.6A 40.9 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf