Murata Electronics North America RDER72A683K1K1H03B
RDER72A683K1K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A683K1K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A683K1K1H03B.pdf
Availability of RDER72A683K1K1H03B
QUANTITY
RDER72A683K1K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A683K1K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72A683K1K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A683K1K1H03B
Related LinksRDER72A68, RDER72A683K1K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A683K1K1H03B Details Description
Related parts for RDER72A683K1K1H03B
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
COMBI-S WHEEL 80678 3X1-3/4" datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.4A 75 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 35 V datasheet.pdf